interkativni performans / instalacija
»Stereotipi. Predsodki. Lepotni ideali. Obsojanje.«
Premiera
Galerija
O interaktivnem performansu / instalaciji
Stereotipi. Predsodki. Lepotni ideali. Obsojanje. Mnenje na podlagi prvega vtisa. Akterji našega podzavestnega odziva. Si upate priznati, da vplivajo tudi na vas? Ne glede na to, kako zelo odprti ste? Kako zelo znate nadzorovati vaše mišljenje?
Delo Od blizu naslavlja točke družbenih sivih con, s katerimi se neposredno sooča večina žensk našega prostora. Avtorice in performerke Barbara Ribnikar, Nika Batista in Nina Ramšak Marković so raziskovale načine uprizoritvenih strategij, ki se ukvarjajo z vprašanji konvencij gledanja, z namenom razbijanja gledalčevih predpostavk o videnem. Skozi proces so iskale različne umetniške forme, ki gledalcu vzbudijo občutek nedoločenosti in dvoumnosti.
Izkušnja sive cone, v kateri se znajdemo, ko različni parametri realnosti niso točno definirani, je bila osrednja tema, ki so jo raziskovale tako skozi format nastalega dogodka, kot skozi vsebino. Od blizu skozi interaktivno formo problematizira intimne predsodke, ki so vpisani v naša telesa kot navade, s tem pa skozi individualno izkušnjo gledalcu ponudi možnost, da osvetli svoje lastno območje sivih con.
Dogodek z naslovom Od blizu v Gleju je del širšega mednarodnega projekta Boundary Crossing, v katerem so sodelovali umetniki iz Slovenije, Nizozemske in Turčije v aprilu in maju 2021. Dogodek je del uprizoritvenega triptiha, ki se konceptualno povezuje z ustvarjanjem sodelavcev iz Turčije in Nizozemske.
Za udeležbo na dogodku je nujno, da s seboj prinesete slušalke, ki so kompatibilne z vašim telefonom.
Kolofon
Avtorice: Barbara Ribnikar, Nika Batista in Nina Ramšak Marković
Sodelujoči ustvarjalci: Suzan Ida von Schmalensee, Aybüke Öztürk, Gülsah Yigit, Jorim Kroon, Dagmar Ketelaers in Yorinde de Ronde
Mentorja: Branko Jordan in Anja Pirnat
Fotografije: Barbara Ribnikar, Nika Batista in Nina Ramšak Marković
Producentka: Anja Pirnat
Strokovna podpora: Barbara Poček, Inga Remeta
Odnosi z javnostmi: Tjaša Pureber
Produkcija: Gledališče Glej
Povezave
Dnevnik: Živahni tedni na Gregorčičevi
Radio Slovenija 3, Kulturna panorama: Premiera performansa Od blizu (od 41'35 dalje)
Si.gledal: Gledališče Glej s performansom Od blizu v poletno sezono na odru in na prostem
Festivali in gostovanja
Festival #soteskaopen2021: 19. in 20. julij 2021, Ljubljana, Slovenija.
Več o projektu Boundary Crossing
Boundary Crossing pomeni segati čez meje. V tem pilotnem projektu jih bomo presegali tako geografsko kot gledališko, preko praks, procesov razmišljanja in delovnih metod posameznih gledaliških ustvarjalcev. S to temeljno metodologijo poskušamo ustvarjalcem znotraj pilotnega projekta omogočiti razvoj njihove gledališke prakse skozi pogajanja v mnogoterih kontekstih. Sodelujoče ustvarjalke in ustvarjalci se bodo naučili razvijati in kritično ocenjevati svoje delo skozi raznolike perspektive, delovne odnose, kulture in vloge.
V pilotnem projektu bodo ustvarjalci iz treh držav vstopili v mednarodno in interdisciplinarno sodelovanje. Delo bo potekalo tako v živo (v posameznih državah) kot prek spleta. V projektu sodelujejo tri uveljavljajoče se ustvarjalke iz Slovenije, pet gledaliških študentk iz univerze Kadir Has iz Istanbula ter pet diplomantov HKU School of Theatre iz Utrechta.
Vsak izmed udeležencev projekta ima tri vloge:
- je gledališki ustvarjalec_ka v skupini treh do petih sodelujočih v svoji državi,
- sodeluje v vlogi soustvarjalca_ke v poljubni državi,
- kritično osmišlja delo v tretji državi.
Med projektom se delo razvija kolektivno, skozi participatorne vloge pa je možen tudi razvoj individualnih veščin.
Pilotni projekt poteka med 13. aprilom in 27. majem 2021. Usmerjajo ga mentorji iz profesionalnega gledališkega okolja ter akademskega sveta iz vseh treh držav. Med pilotnim projektom delo v vseh treh državah poteka na sorodne teme. Trije ločeni procesi, ki se odvijajo tekom pilotnega projekta, lahko rezultirajo v javno prezentacijo in/ali predstavljajo potencialni vir nadaljnjega dialoga med sodelujočimi.
Udeleženci iz Slovenije
Ustvarjalke: Nika Batista, Nina Ramšak Marković in Barbara Ribnikar
Mentorja: Branko Jordan in Anja Pirnat
Strokovna podpora: Barbara Poček in Inga Remeta
Udeleženci iz Turčije
Ustvarjalci: Yaren Őzkoca, Gülsah Yigit, Kardelen Koc, Suzan İda von Schmalansee, Aybüke Öztürk
Mentorji: Zeynep Günsür, Bora Aksu, Özlem Hemiş, Özlem Özhabeş
Udeleženci iz Nizozemske
Ustvarjalci: Jorim Kroon, Rick Snelderwaard, Dagmar Ketelaers, Barend van Daal, Yorinde de Ronde
Mentorji: Ronen Abas, Mariella van Apeldoorn, Marcel Dolman, Sanne Jonkers
Partnerji projekta
Gledališče Glej, Ljubljana, Slovenija - Najstarejše neodvisno gledališče na področju nekdanje Jugoslavije. Poleg eksperimentalnih gledaliških form jih odlikuje delo z mladimi - njihovi programi segajo od specializiranega gledališkega dela s srednješolci do mladih uveljavljajočih se profesionalnih gledaliških ustvarjalcev. Več informacij.
HKU University of the Arts, Utrecht, Nizozemska - Ena največjih univerz v Evropi je specializirana za izobraževanje na področju umetnosti in medijev. Združuje devet fakultet, med njimi tudi akademijo za gledališče. Več informacij.
Kadir Has University, Istanbul, Turčija - Poučevanje na tej univerzi temelji na manjših fokusiranih skupinah, internacionalizaciji in interdisciplinarnem delu. Univerzo sestavlja pet fakultet, med njimi je tudi umetniška akademija. Več informacij.
premiera / razprodano